Σύνταξη Βιογραφικού Σημειώματος και Συνοδευτικής Επιστολής

Το βιογραφικό ως εργαλείο επαγγελματικής και προσωπικής ανάπτυξης

Γιατί είναι σημαντικό

Αναζητάτε εργασία και θέλετε να συντάξετε το προσωπικό σας βιογραφικό σημείωμα και τη δική σας συνοδευτική επιστολή;

Θέλετε να συνδέσετε το βιογραφικό σας με συγκεκριμένες ανακοινώσεις θέσεων εργασίας με έναν αποτελεσματικό τρόπο;

Παρακολουθήστε μια σύντομη, εντατική εκπαίδευση και διδαχθείτε με βιωματικό τρόπο και μέσα από ατομική μελέτη και προσομοίωση πώς μπορείτε στην πράξη να μεταμορφώσετε το βιογραφικό σας σημείωμα στο προσωπικό σας κλειδί για την επιτυχία.

Τι θα μάθετε στο πρόγραμμα:

Α) Ποια είναι τα βασικά στοιχεία που πρέπει να περιέχει ένα βιογραφικό σημείωμα.

Β) Πώς μπορεί μια συνοδευτική επιστολή να ενισχύσει τη θέση σας στη διαδικασία αναζήτησης εργασίας.

Γ) Πώς συνδέουμε το βιογραφικό σημείωμα με συγκεκριμένες ανακοινώσεις θέσεων εργασίας.

Στο πρακτικό κομμάτι του εργαστηρίου θα έχετε την ευκαιρία να δουλέψετε επάνω στο δικό σας βιογραφικό και σε συγκεκριμένες ανακοινώσεις θέσεων εργασίας που σας ενδιαφέρουν για να λάβετε εξατομικευμένη υποστήριξη.

Αντικείμενα εκπαίδευσης:

• Θεωρητικά Αντικείμενα:
  • Σύνταξη βιογραφικού
  • Σύνταξη συνοδευτικής επιστολής
  • Πρακτική Εξάσκηση – Εργαστήρια
  • Άσκηση σύνταξης βιογραφικού και επιστολής. Οι εκπαιδευόμενοι δουλεύουν πάνω στα βιογραφικά τους και τα συνδέουν με συγκεκριμένες ανακοινώσεις θέσεων εργασίας.

Για να παρακολουθήσετε το πρόγραμμα θα χρειαστείτε:

• Το βιογραφικό σας σημείωμα εκτυπωμένο. Όσοι επιθυμείτε μπορείτε να έχετε μαζί και τον φορητό σας υπολογιστή για να επεξεργαστείτε ηλεκτρονικά το βιογραφικό σας σημείωμα.

• Μια αγγελία που σας ενδιαφέρει, εφόσον υπάρχει, ώστε να συνδέσετε το βιογραφικό σας κατά το πρακτικό μέρος του μαθήματος με τη συγκεκριμένη αγγελία.

Πληροφορίες διεξαγωγής:

• Όσοι συμμετάσχουν στο πρόγραμμα θα λάβουν πιστοποιητικό παρακολούθησης εκπαίδευσης.
  • Η διδασκαλία των μαθημάτων θα γίνει στην εκπαιδευτική αίθουσα της eU-LEARN στην οδό Στρατάρχου Αλεξάνδρου Παπάγου 10 στο Χαλάνδρι.
Σύνταξη βιογραφικού σημειώματος

Εισηγήτρια:

Βασιλική Ντανταβασίλη, Πτυχιούχος του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης  και του Πανεπιστημίου του Στρασβούργου, με μακρόχρονη εμπειρία ως μεταφράστρια-διερμηνέας, συντονίστρια διεθνούς επικοινωνίας και διαχειρίστρια ευρωπαϊκών προγραμμάτων.

Απευθύνεται σε:

• Φοιτητές που διεκδικούν θέσεις σε ανώτερες βαθμίδες εκπαίδευσης
  • Ανέργους που αναζητούν εργασία
  • Οποιονδήποτε ενδιαφέρεται για μια διαφορετική προσέγγιση του βιογραφικού σημειώματος ως εργαλείο προσωπικής και επαγγελματικής εξέλιξης

Γενικές πληροφορίες:

Διεξαγωγή: Σάββατο 30 Ιουνίου 2018

Γλώσσας διδασκαλίας: ελληνική

Διάρκεια: 6 ώρες
Ωράριο: 10:00-16:00

Κόστος: 80€

Βρισκόμαστε στο Κέντρο του Χαλανδρίου στην Πλατεία Δούρου

H eU-LEARN βρίσκεται στην καρδιά του εμπορικού κέντρου Χαλανδρίου και η πρόσβαση σε αυτό είναι πολύ γρήγορη και εύκολη. Πιο συγκεκριμένα, το κέντρο μας απέχει 15’ με τα πόδια από τους σταθμούς metro Χαλανδρίου και Αγίας Παρασκευής και εξυπηρετείται από το τρόλεϊ 19 (σταθμός Χαλανδρίου) και το λεωφορείο 421 (σταθμος Αγ. Παρασκευής)

Η eU-LEARN είναι ένα πιστοποιημένο από τον ΕΟΠΠΕΠ Κέντρο Δια Βίου Μάθησης Επιπέδου 1 (Κε.Δι.Βι.Μ.1) που εδρεύει στο Χαλάνδρι Αττικής και παρέχει ολοκληρωμένες υπηρεσίες Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης τόσο σε επιχειρήσεις όσο και σε καταρτιζόμενους μεμονωμένα.

eU-LEARN
Στρατάρχου Αλεξάνδρου Παπάγου 10
Χαλάνδρι, Αττική 15234
Ελλάδα